Зараз все більшої популярності набирають прилади, принцип дії яких закладений у випарюванні активних речовин. Зануримося в історію їх створення, розглянемо види вапорайзерів і типи нагрівів, що застосовуються в них. А також відповімо на часті питання про ці штуковини.

 

Що ж таке Вапорайзер? (Vaporizer)

Що нам скаже на цей рахунок Всесвітня Енциклопедія? Вапорайзер представляє з себе електричний прилад для куріння, в якому міститься свій власний нагріваючий елемент, який, що найважливіше - не спалює сировину, а лише нагріває її до температури випаровування. Це дозволяє випарювати всі активні і корисні речовини.

 

 

 

Винахід вапорайзера припадає на 90-ті роки минулого століття. І як би дивно це не звучало, пов'язана поява першої моделі вапора з Амстердамом. Біл Амато на прізвисько "Орел" створив величезну скляну кулю з трубками – прототип сьогоднішніх вапорайзерів. Технологію нагріву всередині кулі Біл запозичив у давніх єгиптян, які нагрівали камені для підтримки температури. Після показу світу свого дітища Біл і цей вапорайзер набули статусу легенд. До кінця своїх днів Біл з'являвся з ним на всіляких виставках. Амато помер в 2005. За ним офіційно прикріплений статус «Хрещеного Батька Вапорайзерів».

 

Легендарныq Амато и его вапорайзер

Цей винахід зробив революцію в індустрії аксесуарів для куріння і широко використовується в Америці і Європі в наші дні. Дієслово to vaporize в перекладі з англійської - випаровувати, відповідно вапорайзер - це випарник.

Теорія випарювання. Що відбувається всередині вапорайзера?

 

 

Випарювання - це процес, при якому активні елементи речовини вивільняються шляхом застосування тепла (нагріву) без горіння. 

Простіше кажучи, речовина нагрівається, але не горить. Це важлива відмінність, так як, коли речовина згоряє, воно стає денатурованим. 

Денатурація речовини - хімічна зміна, що відбувається на молекулярному рівні. В результаті молекулярна структура речовини змінюється.  

Денатурація виникає при підвищеному виділення тепла (в результаті горіння) відомого як піроліз. 

Піроліз є головний недолік традиційного способу куріння. Коли відбувається піроліз, молекулярний склад створює нові елементи, які не були присутні у вихідному матеріалі згоряння.  

Очевидний приклад - тютюн.  

При курінні сигарети, курець отримує очікуваний ефект від активного елемента тютюну - нікотину.  

У процесі куріння, проте, виділяється не тільки нікотин, але і токсини, а також інші шкідливі елементи (дим і смоли), які утворилися в результаті піролізу. 

Альтернативним способом отримання активного елемента без шкідливих речовин, є випарювання, так як випаровування зазвичай вимагає температури нижче точки горіння речовини, чого не можна досягти в процесі піролізу (горіння), отже речовина ніколи не стає денатурованою.  

Іншими словами, випарювання вивільняє активні елементи речовини способом, за допомогою якого піроліз не може відбуватися.  

Таким чином, курець отримує чистий пар, який складається тільки з активних елементів, які спочатку були у вихідному матеріалі. 

З практичної точки зору, процес випарювання істотно знижує навантаження на дихальні шляхи, легені і організм курця. 

При цьому пар на відміну від диму, легше вивітрюється з приміщення не залишаючи їдкого "прокуреного" запаху, що відмінно підходить в ситуації, коли необхідно уникнути запаху диму. 

Види вапорайзерів

Сучасні виробники випускають вапорайзери самих різних форм і розмірів. Це правда. Глобально відрізняють два види вапорів - портативні (вони ж переносні, кишенькові) і стаціонарні.

 

Портативні вапорайзери компактні, економічні і мобільні. Відмінності в дизайні портативних моделей є, але найчастіше незначні. За зовнішнім виглядом вони нагадують електронну сигарету. Їх часто називають «вапорайзер-ручка» (англ. «vape pen»). Портативний девайс може бути сумісний як з сухим тютюном, так і з концентратами – так само, як у випадку зі стаціонарними випарниками.


Стаціонарні моделі, як правило, більше, і споживають більше електроенергії. Зовні такі пристосування нагадують кальян – пар вдихається через гнучку трубку з мундштуком на кінці. Деякі стаціонарні вапорайзери забезпечені накопичувачами пари, виготовленими з харчового пластику (гаряча пара надходить з пристрою в накопичувач, схожий на повітряну кулю).

 

Типи нагріву в вапорайзерах

Є 3 типи нагріву, що використовуються в вапорайзерах: конвекція, кондукція і променеве прогрівання.

 1. Конвективний нагрів. При конвективному нагріванні тютюн або його похідні не стикаються з нагрівальним елементом. Замість цього вихідна речовина нагрівається до температури випаровування за допомогою потоку гарячого повітря. У таких вапорайзерах нагрівальні елементи зазвичай виконані з кераміки, рідше - з нержавіючої сталі.
 2. Кондуктивний нагрів. Якщо в вапорайзері використовується кондукція (вид теплопередачі від поверхні до поверхні»), сухий продукт або концентрат поміщається безпосередньо на нагрівач. Найчастіше нагрівальна поверхня виготовляється з металу. Спочатку до оптимальної температури нагрівається металевий елемент, а від нього тепло передається і в саму речовину. В результаті канабіноїди і терпени, що містяться в тютюні, перетворюються в пар.
 3. Найдорожчими, рідкісними і прогресивними моделями є променеві вапорайзери. Нічого спільного з радіацією вони не мають. Принцип роботи заснований на тому, що тютюн нагрівається за допомогою поглинання «променевої» енергії. Найбільш простим прикладом може служити промінь сонця, спійманий збільшувальним склом і спрямованим на посудину з речовиною. За такою технологією відбувається вапоризація і тут. Крім пристойної вартості цей тип пристосування вимагає ретельного постійного догляду. Купити його у вільному продажу дуже непросто.

Більш рівномірний прогрів субстанції спостерігається в конвекційних і променевих моделях. Кондукційні вапорайзери передбачають прогрів тільки нижньої частини, оскільки термоелемент розташований внизу, тому в разі максимальної наповненості контейнера необхідно злегка поворушити стафф.

  

9 простих кроків для використання будь-якого вапорайзера 

 • 1 крок. Включити вапорайзер, щоб він набрав необхідну температуру.
 • 2 крок. Другий етап включає в себе підготовку тютюну. Як правило, тютюн доступний у вигляді цілого листя або зерен. Подрібніть листя до однорідної консистенції. Іноземні сайти рекомендують перемелювати зерна рослин в м'ясорубці або кавомолці. А якщо у вас немає м'ясорубки, використовуйте ножиці або качалку (Боже, хто цей геній винахідник гріндера?))
 • 3 крок. Тепер, прийшов час, щоб завантажити наконечник з травами, які ви підготували. Багато людей роблять помилку, завантажуючи велику кількістю тютюну, з надією, що це буде більш ефективним. Це не так. У більшості випадків невеликої кількості тютюну досить для рівномірного ефекту випаровування.
 • 4 крок. Коли тютюн правильно завантажений, пора перевірити температуру. Якщо ваш вапорайзер кондуктивного типу (має металевий нагрівальний елемент), він стане гарячим і червоним - вірна ознака того, що все готово, і він досяг необхідної температури.
 • 5 крок. У більшості випадків є необхідність трохи струсити вапорайзер, щоб виходив не дим, а саме пар.
 • 6 крок.  Вдихати.
 • 7 крок. Після закінчення використання приладу, вимкніть його і дайте охолонути.
 • 9 крок. Після того, як вапорайзер повністю охолов, почистіть його.

 

Часті Питання

- У чому переваги вапорайзера в порівнянні з процесом куріння?

-В процесі куріння близько половини активно діючих речовин просто спалюються, утворюється дим, в якому містяться сильні отруйні токсичні речовини і суспензію твердих часток, які виділяються при розпаді продуктів горіння. Більш того, величезна кількість смол і канцерогенних речовин надходить в організм. Використання вапорайзера вбереже організм від усіх цих шкідливих речовин. Пар, що виробляється випарником набагато м'якше ніж гарячий дим, тому процес інгаляції стає набагато приємніше.

- Який вапорайзер найкраще підходить для мене?

-Портативний або стаціонарний вапорайзер? Якої моделі віддати перевагу? Вибрати для себе відповідну модель вапора не складно. По-перше, визначте, який тип вапорайзера вам потрібен. Якщо брати виключно для особистого застосування, то тоді вам вибирати з категорії портативних вапорайзерів. У разі, якщо у ваші плани входить використання вапорайзера в компанії друзів, на вечірках та інших заходах, то, безсумнівно, беріть вапорайзер стаціонарний – ефективніше буде.

- Чи шумить вапорайзер у процесі роботи?

-Більшість вапорайзерів мовчать як партизани. Проте, деякі стаціонарні моделі вапорайзерів (Volcano, Extreme Q, і ін) видають легкий шум від вентилятора, в процесі наповнення балона парою.

- Чи є запах у пари? 

-Невеликий запах є. Він виділяється при видиху, але це дуже м'який і ароматний запах, в порівнянні з запахом, що виділяється при палінні.

-Як часто потрібно міняти камеру, мундштук, пакети?

-Мундштук і камера, зроблені зі скла, можуть чиститися раз на кілька місяців з застосуванням рідини для чищення виробів зі скла або будь-якого іншого побутового кошти (спирт і сіль, наприклад). Шланг також можна чистити тим же способом. Однак, рекомендують замінювати шланги кожні кілька місяців. На жаль, пакети не підлягають очищенню, і їх слід міняти після кожних 100-150 наповнень парою.

- Чи потрібні доп. аксесуари при покупці вапорайзера? 

-Всі вапорайзери в базовій комплектації готові до роботи. Часом покупка додаткових аксесуарів може поліпшити і урізноманітнити процес вапоризації. 

- Де я зможу купити запасні частини для свого вапорайзера?

-Сітки, шланги, акумулятори, пакети, скляні мундштуки та інші скляні деталі – в інтернеті.

-Яка ідеальна температура випаровування?

-Все залежить від моделі вапорайзера. Тим не менш, оптимальний діапазон температур для більшості випарників десь в межах 168.3 °C - 196.1°C. Робочий діапазон вапорайзерів знаходиться в межах 150 – 220 °C

- Скільки часу потрібно для нагріву вапорайзера?

- І це теж залежить від моделі вапорайзера. Деякі випарники нагріваються за 3-4 хвилини, в той же час деякі пристрої можуть нагріватися за 10 секунд!

-Чи потрібно мені подрібнювати тютюн перед початком процедури випаровування?

-Певне. Подрібнені трави дозволяють досягти більшого ефекту, тому що в подрібнені трави гаряче повітря надходить набагато більш ефективно.

-Як чистити вапорайзер?

-Для скляних деталей біоконцентрат є відмінним вибором для підтримки вашого скла чистим і блискучим. Для ефективного чищення вам доведеться розібрати деякі з частин. Ватні палички прекрасно підходять для чищення у важкодоступних місцях. 

-Чому я не бачу диму?

-А диму і не повинно бути, в процесі нагрівання виробляється пара! Однак, ви повинні побачити хмару білої пари при видиху. Яку кількість пари ви побачите, залежить від робочої температури вапорайзера. Чим вище температура, тим густіше пара!

-Чому тютюн не перетворюється на попіл?

-Попелу не буде! Вапорайзер нагріває стафф на більш низьких температурах, ніж температура горіння.

-А раптом вапорайзер-ручка почне працювати в кишені? 

-Більшість вапорайзерів ручок мають механізм блокування. Він використовується саме для цього. Для розблокування вапорайзера, швидко натисніть кнопку 3-5 разів.

- Чи буде більше пара, Якщо я підвищу температуру?

-Так.

 

Джерело: Канал Viva Sativa